Skip to content

1007 St.Clair Blvd.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block5405
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
28%
Improvement Value:$118,900
72%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+0.2%
2024$5,538+4.3%
2023$5,311+1.9%
2022$5,210+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 14124, Page 54063Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 7842, Page 94043

Property Sale

Sale
$137,500

To:

DeedBook 6954, Page 85637

Property Sale

Sale
$134,900

To:

DeedBook 6428, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1998