Skip to content

420 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block5405
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SFL-1AG
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,770
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
25%
Improvement Value:$141,900
75%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+0.2%
2024$6,301-0.4%
2023$6,327+1.8%
2022$6,212+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,100
DeedBook 6528, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1999