Skip to content

422 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block5405
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,011
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
22%
Improvement Value:$163,700
78%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+0.2%
2024$7,031-0.4%
2023$7,060+1.8%
2022$6,932+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 7482, Page 62754

Property Sale

Sale
$162,230
DeedBook 6539, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1999