Skip to content

337 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$162,065
Last Sale Date
Dec 31, 2001

Property Information

Block5401
Lot143
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
24%
Improvement Value:$151,200
76%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+0.2%
2024$6,619-0.4%
2023$6,647+1.8%
2022$6,526+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$162,065

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7119, Page 1547

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 7087, Page 38614

Property Built

Built

Year Built: 2001