Skip to content

113 Rainbow TrailEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block5411
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,208
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$188,300
74%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+0.2%
2024$8,564-0.4%
2023$8,600+1.8%
2022$8,444+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000
Sq Ft2,208DeedBook 15785, Page 31240Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$522,000

To:

DeedBook 15785, Page 31240

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 11955, Page 19769

Property Sale

Sale
$204,570

To:

DeedBook 7499, Page 71717

Property Built

Built

Year Built: 2002