Skip to content

13 Jackson DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$260,140
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block5417
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,385
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
18%
Improvement Value:$218,300
82%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+0.2%
2024$8,912-0.4%
2023$8,950+1.8%
2022$8,787+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,140

To:

Sq Ft2,385DeedBook 12123, Page 92604

Property Built

Built

Year Built: 2003