Skip to content

245 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block5433
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
16%
Improvement Value:$263,500
84%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,522+0.2%
2024$10,503+20.2%
2023$8,734+1.8%
2022$8,576+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 15451, Page 27944

Property Sale

Sale
$243,202
DeedBook 13427, Page 28528

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$867,250
DeedBook 12846, Page 44328

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534