Skip to content

107 Sandbar RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block5430
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
18%
Improvement Value:$237,600
83%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,660+0.2%
2024$9,642-0.4%
2023$9,683+1.8%
2022$9,507+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$502,000

To:

DeedBook 15544, Page 4910

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 14678, Page 50822Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$299,648

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 14152, Page 66266Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 14111, Page 48428Recorded8/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534