Skip to content

304 Dorchester DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 12, 2003

Property Information

Block5605
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,458
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
32%
Improvement Value:$160,200
68%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,882+0.2%
2024$7,868-0.4%
2023$7,901+1.8%
2022$7,757+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,458DeedBook 7605, Page 29482

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 7269, Page 68756

Property Built

Built

Year Built: 1979