Skip to content

216 Sherwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block5605
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
32%
Improvement Value:$159,900
68%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,885+0.2%
2024$7,871-0.4%
2023$7,904+1.8%
2022$7,761+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 12754, Page 13176

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5115, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1988