Skip to content

103 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 22, 2019

Property Information

Block5601
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,787
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
30%
Improvement Value:$174,900
70%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+0.2%
2024$8,400+8.8%
2023$7,723+1.8%
2022$7,582+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 14632, Page 34611

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 13245, Page 2139

Property Built

Built

Year Built: 1972