Skip to content

33 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block5610
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
24%
Improvement Value:$140,700
76%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+0.2%
2024$6,160-0.4%
2023$6,186+1.8%
2022$6,074+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 7447, Page 41320

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 6837, Page 39192

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 6217, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1997