Skip to content

31 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block5610
Lot63
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$146,000
83%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+0.2%
2024$5,889+4.2%
2023$5,652+1.8%
2022$5,549+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 15168, Page 4742

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 7043, Page 22562

Property Sale

Sale
$87,900

To:

DeedBook 5664, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1994