Skip to content

11 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block5610
Lot84
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
24%
Improvement Value:$135,700
76%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+0.2%
2024$6,013-0.4%
2023$6,038+1.8%
2022$5,929+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900

To:

DeedBook 15190, Page 12081

Property Sale

Sale
$142,500

To:

DeedBook 6649, Page 262

Property Sale

Sale
$122,900

To:

DeedBook 5558, Page 9

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1993