Skip to content

38 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block5611
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
15%
Improvement Value:$151,900
85%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,997+0.2%
2024$5,986-0.4%
2023$6,011+1.8%
2022$5,902+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$112,900

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6015, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1996