Skip to content

110 Grange Cross LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block5613
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description2SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
23%
Improvement Value:$144,900
77%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+0.2%
2024$6,301-0.4%
2023$6,327+1.8%
2022$6,212+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$351,000

To:

DeedBook 15267, Page 36542

Property Sale

Sale
$146,900

To:

DeedBook 6401, Page 246

Property Sale

Sale
$133,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1995