Skip to content

5 Water StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1840

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block5614
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
61%
Improvement Value:$20,300
39%
Total Assessment$52,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,764+0.2%
2024$1,761-0.4%
2023$1,768+1.8%
2022$1,736+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 7120, Page 1725

Property Built

Built

Year Built: 1840