Skip to content

6 Water StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1890

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block5614
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
30%
Improvement Value:$161,600
70%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+23.0%
2024$6,271-4.0%
2023$6,532+1.8%
2022$6,414+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 15532, Page 1184

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 13029, Page 54352

Property Built

Built

Year Built: 1890