Skip to content

3530 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Date
Jun 21, 1983

Property Information

Block5614
Lot38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage1.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
28%
Improvement Value:$173,600
72%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+0.2%
2024$8,065-0.4%
2023$8,099+1.8%
2022$7,952+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973