Skip to content

1301 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block5701
Lot53
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage858
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
48%
Improvement Value:$49,100
52%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,176+0.2%
2024$3,171-0.4%
2023$3,184+1.8%
2022$3,126+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft858DeedBook 13958, Page 54087

Property Built

Built

Year Built: 1950