Skip to content

1365 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block5701
Lot75
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,792
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
26%
Improvement Value:$143,300
74%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+4.2%
2024$6,272-0.4%
2023$6,299+1.9%
2022$6,180+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 15520, Page 50802Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$196,000

To:

DeedBook 13158, Page 36668

Property Built

Built

Year Built: 1979