Skip to content

5 Gem AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block5816
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,755
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
20%
Improvement Value:$271,400
80%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+0.2%
2024$11,110-4.3%
2023$11,612+33.0%
2022$8,731+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15056, Page 44754

Property Sale

Sale
$219,000

To:

DeedBook 6260, Page 192

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1989