Skip to content

1100 Jorene DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block6311
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23H

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
36%
Improvement Value:$131,200
64%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+0.2%
2024$6,910-0.4%
2023$6,939+1.8%
2022$6,813+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

DeedBook 15789, Page 32662

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,029DeedBook 14793, Page 26214

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 5961, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1969