Skip to content

1103 Marlou AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2011

Property Information

Block6311
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
33%
Improvement Value:$148,700
67%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+0.2%
2024$7,483-0.4%
2023$7,514+1.8%
2022$7,378+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12608, Page 44423

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 7260, Page 64749

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 7034, Page 19195