Skip to content

410 Aurora DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block6317
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
17%
Improvement Value:$370,800
83%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,945+18.5%
2024$12,615-0.4%
2023$12,668+1.8%
2022$12,438+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000

To:

DeedBook 15474, Page 35563

Property Sale

Sale
$378,625

To:

DeedBook 2004, Page 21266

Property Sale

Sale
$90,955

To:

DeedBook 7836, Page 91975

Property Built

Built

Year Built: 2004