Skip to content

19 Clover Hill CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block6406
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
28%
Improvement Value:$193,700
72%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+0.2%
2024$9,020-0.4%
2023$9,057+1.8%
2022$8,893+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft2,394DeedBook 14244, Page 28540

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 13755, Page 28697Recorded5/19/2014

Property Sale

Sale
$196,664
DeedBook 6384, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1998