Skip to content

318 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block6901
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,533
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
19%
Improvement Value:$215,300
81%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,948+7.8%
2024$8,303-0.4%
2023$8,338+1.8%
2022$8,186+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989