Skip to content

209 Gunpowder RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$107,750
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block7205
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
44%
Improvement Value:$92,600
56%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+0.2%
2024$5,538-0.4%
2023$5,561+1.8%
2022$5,460+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,750

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6223, Page 316

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5114, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1989