Skip to content

8017 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 20, 1993

Property Information

Block7602
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage1.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
35%
Improvement Value:$113,700
65%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+0.2%
2024$5,602-0.4%
2023$5,627+1.9%
2022$5,520+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 5557, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1987