Skip to content

318 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block7304
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,653+0.2%
2024$2,648-0.4%
2023$2,659+1.8%
2022$2,611+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$199,000

To:

DeedBook 15675, Page 47387

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 14203, Page 10161Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12319, Page 40661

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7805, Page 79204

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7237, Page 55394