Skip to content

227 Mystic DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block7304
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$305,700
80%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,769+2.8%
2024$12,418-0.4%
2023$12,470+1.8%
2022$12,243+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 13582, Page 24945

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 12631, Page 54643

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7252, Page 61624