Skip to content

229 Mystic DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block7304
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,232
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
25%
Improvement Value:$307,600
75%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,778+0.2%
2024$13,754-0.4%
2023$13,811+1.8%
2022$13,561+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,232DeedBook 14464, Page 39396

Property Sale

Sale
$403,693
DeedBook 7313, Page 88434

Property Built

Built

Year Built: 2002