Skip to content

314 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block7304
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
27%
Improvement Value:$201,100
73%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+0.2%
2024$9,277-0.4%
2023$9,316+1.8%
2022$9,147+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 14062, Page 26921

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7255, Page 62649

Property Built

Built

Year Built: 2002