Skip to content

316 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block7304
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$241,500
76%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+0.2%
2024$10,596-0.4%
2023$10,641+2.2%
2022$10,408+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 12618, Page 48782

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 7663, Page 10694

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7247, Page 59308