Skip to content

6 Manchester CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block7702
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,042
Acreage2.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
23%
Improvement Value:$209,800
77%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+0.2%
2024$9,133-0.4%
2023$9,172+1.8%
2022$9,005+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft3,042DeedBook 7503, Page 74162

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7036, Page 20083

Property Sale

Sale
$143,625
DeedBook 5081, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1990