Skip to content

28 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block7801
Lot41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage3.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
30%
Improvement Value:$155,500
70%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,433+1.0%
2023$7,356+1.8%
2022$7,223+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 15262, Page 34904

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 14371, Page 3525

Property Built

Built

Year Built: 1997