Skip to content

6821 Delilah RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block903
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE/SOLAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$661,200
43%
Improvement Value:$888,800
57%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,987-3.1%
2024$53,632+14.0%
2023$47,038+1.8%
2022$46,184+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 13324, Page 47547

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 13169, Page 42298

Property Sale

Sale
$941,800
DeedBook 12841, Page 41400

Property Sale

Sale
$359,550
DeedBook 3785, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1978