Skip to content

20 Adams RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block903
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSER.GARAGE/APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage12.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
66%
Improvement Value:$215,300
34%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,073+0.2%
2024$21,035-0.4%
2023$21,123+1.8%
2022$20,740+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 12208, Page 27418

Property Built

Built

Year Built: 1900