Skip to content

4 Margaret AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Jan 16, 2002

Property Information

Block903
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class27
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,900
39%
Improvement Value:$21,500
61%
Total Assessment$35,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,187+0.2%
2024$1,185-0.4%
2023$1,190+1.8%
2022$1,169+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$47,500

To:

Sq Ft624DeedBook 7143, Page 13383

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5266, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1940