Skip to content

303 Longport Blvd.Cg17cEgg Harbor Twp, NJ

Commercial

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block9501
Lot1
QualifierC017G
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page31A

Building Details

Building Class10
Description42'DOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
66%
Improvement Value:$20,700
34%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,049+0.2%
2024$2,046-0.4%
2023$2,054+1.8%
2022$2,017+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

To:

DeedBook 15585, Page 18867

Property Sale

Sale
$67,000

To:

DeedBook 15382, Page 4520Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 15382, Page 4519Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 12382, Page 69199

Property Sale

Sale
$19,500

To:

DeedBook 5139, Page 198