Skip to content

47 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block103
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
64%
Improvement Value:$90,000
36%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+3.4%
2024$8,525+2.6%
2023$8,305+0.7%
2022$8,250+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$508,000
Sq Ft1,176DeedBook 5278, Page 1034Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 1068, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1921