Skip to content

44 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block229
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
34%
Improvement Value:$341,300
66%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,224+3.4%
2024$17,619+2.6%
2023$17,165+0.7%
2022$17,051+1.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 8345, Page 531