Skip to content

79-83 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block123
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-CB1SF2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,500
66%
Improvement Value:$177,800
34%
Total Assessment$520,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,351+3.4%
2024$17,742+2.6%
2023$17,284+0.7%
2022$17,170+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 1743, Page 1955Recorded9/5/2014