Skip to content

20 Tyson PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block123
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
59%
Improvement Value:$90,600
41%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+3.4%
2024$7,625+8.1%
2023$7,056+0.7%
2022$7,009+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,030DeedBook 4837, Page 1005Recorded10/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1921