Skip to content

30 Tyson PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 2, 2006

Property Information

Block123
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
63%
Improvement Value:$77,400
37%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,421+3.4%
2024$7,175+2.6%
2023$6,989+0.7%
2022$6,943+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9028, Page 55

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 7634, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1900