Skip to content

46-50 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Commercial

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block126
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,300
73%
Improvement Value:$152,400
27%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,811+3.4%
2024$19,154-27.9%
2023$26,576+0.7%
2022$26,400+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 3785, Page 210Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$80,666
DeedBook 7749, Page 77