Skip to content

39 Portland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block126
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1G2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
54%
Improvement Value:$294,400
46%
Total Assessment$645,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,781+3.4%
2024$22,025+2.6%
2023$21,457+0.7%
2022$21,315+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1425, Page 2182

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8481, Page 921

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8323, Page 122