Skip to content

22 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block126
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionFCB2S 3 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
77%
Improvement Value:$115,300
23%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,374+3.4%
2024$16,798-14.7%
2023$19,686+0.7%
2022$19,556+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941