Skip to content

275 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 7, 2014

Property Information

Block186
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,100
45%
Improvement Value:$243,400
55%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$14,032+1.6%
2017$13,815+1.9%
2016$13,563+1.1%
2015$13,412+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 1734, Page 1311Recorded8/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972