Skip to content

254 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 5, 2014

Property Information

Block186
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,229
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
42%
Improvement Value:$249,200
58%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,208+3.4%
2024$14,704+2.6%
2023$14,324+0.7%
2022$14,230+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,229DeedBook 1621, Page 98Recorded2/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961